Pazar, Ağustos 14, 2022
Azer Haber
Ana Sayfa Güncel Haberler IĞDIR’DA FARKLI BİR LEZZET DURAĞI

IĞDIR’DA FARKLI BİR LEZZET DURAĞI

Geçen hafta kısa bir Iğdır gezim oldu. Kişisel yapım gereği etli yemekleri pek sevmiyorum. Vali caddesinde gezerken hemen Valilik Konağı’nın yanında “ÖDÜLLÜ DÖNER” isimli restorantı gördüm. İlk önce bu mekanın dekoru dikkatimi çekmişti.
Otantik dekoru, personelinin güler yüzü ve ısrarlı daveti üzerine dışarıda sıralanmış çiçekler arasındaki masalardan birine oturdum. Kibar bir personelin menüyü anlatması üzerine biraz da mecburen bir döner ısmarladım. Kısa sürede hazırlanan ve masaya servis edilen döneri aceleyle yiyerek, bitirdiğimi fark ettim. Bildiğimiz HAZIR döner eti ile yapılmamıştı. Yani etin arasına cinsini bilmediğimiz etler boca edilmemişti. Ancak parça etler de lastik gibi uzamıyordu. Etin farklı bir lezzetinin olduğu daha ilk lokmada belli olmuştu.
Zoraki ısmarladığım ilk dönerden sonra bir tane daha istemeye utandım. İkinci gün eşimi de alarak aynı mekana gittim. Bu defa kasada tanıdık bir sima oturuyordu. Oturan eşimin dayısının oğluydu. Bizi görünce hemen ilgilendi. Yine dışarıdaki masalardan birine oturarak döner siparişimizi verdik. Bu arada dönerin nasıl yapıldığını işletmenin Ceo’su (Chief Executive Officer) Erkut Yeşil’den öğrenmeye başladık. Etin, Iğdır yayalarında beslenen sığırlardan sağlandığını ve döner ustalarının özel bir yöntemle etleri terbiye ettiğini anlattı. Dönerin lezzeti, etle ilgili olsa da tüm personelin davranışı profesyonelliğin göstergesiydi.
Iğdır’da kaldığımız bir hafta boyunca her fırsatta bu güzel mekana gittik. Tesadüfen gittiğim, beğenerek oturduğum bu mekanın sahiplerinin akrabamız olması da ayrı bir güzellikti. Ancak bu yazıyı akrabalarımıza kıyak olsun diye yazmadığımı bilmenizi isterim. Hak ettikleri övgünün sadece bir bölümünü anlattım. Eğer Iğdır’a gittiğinizde Vali Konağı yanındaki “ÖDÜLLÜ DÖNER”e uğrayıp bir döner yerseniz, benim ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
Iğdır’a selam ve sevgilerimle… 18.07.2021
Metin Yıldırım
Sosyal Bilimci/Yazar

- Advertisment -

Azer Haber